Excel Ve Revit Arasında Veri Alışverişini Sağlamaya Yardımcı Eklenti: Sheet Link

4550

Sheet Link, DiRoots firması tarafından oluşturulmuş şimdilik ücretsiz olan bir Revit eklentisi. Eklenti ile, Revit ve Excel dosyaları arasında veri alışverişi yapmak mümkün. Firmanın ürün tanıtımında, bu veri alışveriş işleminin çok hızlı yapıldığı vurgulanmış.

Excel, proje çalışmalarında da, etkin olarak kullanılan bir yazılım. Ekipman listeleri, mahal listeleri, vb. bilgi girişi yapılan, detaylandırma, hesaplama işlemlerinde sıklıkla kullanılan, kullanıcı alanı geniş, haliyle kullanıcı sayısı çok olan bir araç. Bu kadar sıklıkla kullanılan bir yazılımın teknik modelleme araçları ile ilişkisi proje çalışmalarını oldukça hızlandırmaktadır.

Revit’ten bazı dokümanları Excel’e aktarmak istediğimizde (export) farklı yöntemler kullanılabiliyor. Schedule / listelerimizi Excel’de açmak istediğimizde, herhangi bir eklentiye gerek kalmadan, TXT formatında kaydedip, Excel’e verilerimizi alabiliyoruz. Ama listelenmemiş bilgilerin export edilmesi için eklenti kullanmak durumunda kalıyoruz ya da ihtiyacımıza göre geçici çalışma listeleri oluşturup, export ediyoruz.

Görsel 1: Tüm çizim üzerinden veya açık olan sayfalardan export etme seçenekleri mevcut. Export edilecek elemanları da kategori, element, liste gibi kategorilerde ayrı ayrı görüntülemekte kolaylık getiriyor.

Revit’ten export konusunda, pek çok eklenti bulabiliyoruz. Sheet Link, eklentisinin önemli bir avantajı ise, Excel’den Revit’e import edebilmemiz, yani Excel’de oluşturduğumuz verileri Revit’e aktarabilmemiz.

Örneğin, ekipman listemizi assembly code/montaj kodları olmadan export edip, kodları Excel tabloda girip, tekrar Revit’e import ettiğimizde, ekipmanlarımızın assembly code/montaj kodları güncellenmiş olacaktır. Her bir ekipmanı tek tek güncellemek yerine, bu yöntemle pratik bir şekilde oluşturabilir, revizyon işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebiliriz.

BiMteknoloji olarak bizim beğendimiz, bir diğer ayrıntı ise, Element ID lerin kolaylıkla export edilebilmesi (Henüz bilmeyenler için, Element ID konusuna ayrı bir yazıda değineceğiz.)

rsel 2: Kapı listesinin excel olarak kaydedilmesine örnek. Revit’te kapı listesinde bulunan sütunlar, export seçeneği olarak ortaya çıkıyor.

Görsel 3: Kapı listesinin Excel olarak kaydedilmiş hali. Tabloda, Element ID’leri de görmek mümkün.

Görsel 4: Eklentinin Ara yüz görüntüsünden örnek.

Eklentiyi bulabileceğiniz, detaylarına bakabileceğiniz Link/adres:

https://diroots.com/plugins/revit-plugin-sheetlink-download/