Victoria Gate Alışveriş Merkezi, İngiltere

1510
Konum: Leeds, İngiltere
İşveren: Hammerson
Ana yüklenici: Sör Robert McAlpine
Tür: Ticari
Değer: £10m-£15m
Ödüller: RIBA Yorkshire Ödülü 2017, RIBA Yorkshire Yılın Binası Ödülü 2017
Kullanılan BIM Araçları: Autodesk Navisworks, Revit, Tekla

İngiltere’nin Leeds şehrinde 2016 yılı Ekim ayında açılan 165 milyon sterlinlik Victoria Gate isimli alışveriş merkezi, Londra’nın dışındaki en büyük John Lewis mağazası da dahil olmak üzere 30 mağaza, restoran ve kafeleri ile iki sokaklı bir pasaj şeklinde tasarlanmış.

John Lewis binası, kısmen kentin tekstil mirasından ilham alan beyaz terakota ve kırmızı tuğla karışımından yapılmış çarpıcı bir cepheye sahip. Ayrıca galerilerde karmaşık tuğlalar ve karmaşık kıvrımlı geometrik cam tavanlar bulunuyor.

Görsel Kaynak : christianhoeller.com

Proje sürecinde cephe, çelik konstrüksiyon ve MEP’in yanı sıra BIM Uygulama Planı gibi standartların yönetilmesinden, ayrıca Navisworks’teki müşterek BIM modelinin koordinasyonundan Space Group’un bir parçası olan BIM Technologies sorumluydu.

Proje işvereni olan Hammerson tarafından bu yönde bir talep gelmemiş olsa da, ana yüklenici olan Sir Robert McAlpine, büyük ölçüde şantiye dışında üretilen binaların koordinasyonunu sağlamak için 3D BIM’i dahil etmeye karar verdi.

Görsel Kaynak: www.bimcrunch.com

Space Group CEO’su Rob Charlton: Birbirine bağlı üç farklı bina için tüm karmaşık bilgileri koordine etmenin tek uygulanabilir yönteminin dijitalleşme olduğunu ve bu projede tüm saha dışı inşaatı koordine etmek için BIM kullanıldığını belirtti.

Proje mimarı Acme tarafından oluşturulan yüksek kaliteli bir mimari Revit modeli, BIM Technologies tarafından ayrıntılı bir model oluşturacak şekilde geliştirilmiştir.

Görsel Kaynak: www.bimplus.co.uk

Sonraki aşamada karşılaşılan zorluk, Avrupa’nın farklı yerlerinde çalışan, Revit, Tekla, BIMSight gibi farklı yazılım platformları kullanan çelik, cephe ve çatı kaplama ekiplerinin modellerinin entegre edilmesiydi.

Skype üzerinden gerçekleştirilen yoğun haftalık koordinasyon toplantıları sonucunda, açık kaynaklı IFC (Industry Foundation Class) dosyaları ve Revit dosyalarının bir karışımı kullanılarak Navisworks ortamında ortak çakışma testleri oluşturuldu. Ayrıca bu süreçte sadece dijital veriler üzerinden hata tespiti yapılması yeterli değildi, buna ilaveten çıplak gözle bakılarak uyumsuzlukların tespiti yapıldı.

Charlton’a göre, bu projedeki en önemli yenilik, insanları, BIM yazılımlarını ve işlemlerini maksimum yeteneklerine göre kullanma kabiliyeti idi. Charlton, “Ekibin dijital sürece katılımı ve birbirleriyle etkileşim ve koordine olma çabası başarının en önemli sebebiydi. Ayrıca binanın karmaşıklığı da çalışanları bir araya gelerek bir çözüm bulma noktasında harekete geçiren bir etken oldu.” şeklinde konuştu.

Hammerson, proje ilerledikçe 3B modellerin potansiyelini anladı. Revit, binanın potansiyel kiracılara gösterilmesi ve gerekli güvenlik incelemeleri yapılması için oldukça detaylandırılmış görselleştirmeler üretmek için kullanıldı. Alışveriş merkezinin tesliminden sonra da bir İşveren Bilgi Gereksinimleri seti geliştirmek üzere BIM Teknolojileri ile çalışmaya devam etti.

Görsel Kaynak : christianhoeller.com

Victoria Gate’e gelince, Charlton nihai ürünün kalitesini ve teslimat hızının BIM olmadan imkânsız olacağını iddia ediyor. “Aynı karmaşık projeyi aynı kalitede 2D olarak sunmak mümkün olmazdı, çok daha uzun zaman alacaktı” diye tamamlıyor.

Görsel Kaynak : christianhoeller.com