Revit Performansını Etkileyen Unsurlar

1723
revit performans

Yazılımlar ile çalışırken, kullanılan yazılımın hızlı çalışması her sektör için önem teşkil etmektedir. Yazılımların hızları, yazılımın kendi kod yapısı ve kullanılan bilgisayarın özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Proje çalışmalarında, çizimin donması, hata verip kapanması gibi işlemler kullanıcı performansı açısından oldukça önemlidir.2D araçlardan BIM araçlarına geçişte, araçların hızları konusu ayrı bir önem kazanmıştır. BIM araçlarında çalışmalar, modeller 3D olarak üretilmekte olduğundan, içerdikleri daha fazla geometriden ötürü yavaşlamaktadır.

BIM araçlarından, Revit yazılımında oluşturulan modelleri ne yavaşlatır. Daha hızlı çalışması isteniyorsa nelere dikkat edilmelidir.

DWG Çizimler

Model dosyanıza alacağınız CAD çizimi olabildiğince temiz olmalıdır. Kullanılmayan LAYER, BLOCK vb. öğeler içermemelidir. Çizim mutlaka ‘PURGE’ edilmiş olmalıdır. Temizlenmemiş dosyada bulunan, öğelerinde aktarılan dosyaya geleceği unutulmamalıdır. CAD çizimlerinde gereken tüm işlemler yapılmış olsa dahi, model içerisindeki DWG çizimler model dosyanızı yavaşlatacaktır. Olabildiğince DWG çizimlerini temizleyin.

Kilitli Nesneler

Nesnelerin birbirlerine kilitlenerek bağlanması özellikle yeni Revit kullanıcılarının sıklıkla yaptıkları işlemlerdir. Örneğin, kapı ve duvar arasındaki mesafe kilitlenir. Duvar hareket ettiğinde kapının da aynı mesafede hareket etmesi sağlanır. Kullanıcı için pratik olan bu işlem, ne yazık ki Revit için değildir. Çizimde ne kadar çok kilit varsa, komutlarda hesaplanacağı için işlemlerin süresi o kadar uzayacaktır. Gereksiz kilitleme işlemlerinden kaçının.

Model İçerisinde Oluşturulan Nesneler (In Place Family )

Model içerisinde oluşturulan nesneler ( In-place family) , modeli yavaşlatan unsurlardır. Olabildiğince az kullanmaya çalışın. Mümkünse In-place family leri, standart family tiplerine dönüştürün.

Aşırı Modelleme

Revit dosyaların model kalitesi oldukça kritik bir konudur. Çok detaylı model iyi model değildir. Projenin ilgili safhasına göre gereken detayları içeren model doğru ve kaliteli modeldir. Gereksiz model detaylarından kaçının.

Uyarıları Çözün (Resolve Warnings)

Revit, hataları hesaplamak ve uyarıları vermek için kaynak harcayacaktır. Bu uyarıların çözülmesi, çizimi hızlandıracaktır. Uyarılar biriktirmeden, çıktıkça çözülmelidir.

Dosya Boyutu

Maksimum dosya boyutları BEP dokümanlarında yer almaktadır. Sizin elinizde bir BEP planı yok ise, 200 MB dosya boyutunu aşmayın. Linkli bir şekilde model dosyalarınızı parçalayın.

Temizlik (PURGE)

Revit’te model içinde bir nesneyi silmiş olsanız bile, model dosyasından silinmez. Nesneyi tamamen silmek için PURGE etmeniz gerekmektedir. Belli aralıklar ile dosyanızı PURGE edin, dosya boyutunuzun azaldığını göreceksiniz.

Not: Dosyanızda temizlik (purge) yatığınızda dosyalar geri gelmediği için oldukça dikkatli olmalısınız. Kullanılmayan tüm nesneler silineceği için, farkında olmadan, ilerde gerekebilecek nesneleri de silmiş olabiliniz. Temizlik işlemi yapmadan önce, yedek almak faydalı olacaktır.

Dosyalarınız Sıkıştırın

Dosa boyutunu azaltmak için dosyalarını sıkıştırabilirsiniz. Bunun için, File / Save As sekmesindeki Compact File seçeneğini kullanabilirsiniz.

Gereksiz Görünümlerin Silinmesi

Görünümler (Views) model dosyalarını yavaşlatan alanlardandır. Gereksiz görünümleri temizleyin.

Açık Olan Çalışma Pencerelerini Kapatın

Revit her görünümü ayrı sekme halinde açar. Siz aktif görünümde çalışırken, açılmış olan diğer görünümler de arka plandadır. Ara ara açılan arka plandaki pencereler CLOSE INACTIVE WINDOW komutu ile kapatılmalıdır. Bu işlem çalışma anındaki hızınızı etkileyecektir.

Gereksiz Tasarım Seçeneklerini Silin (Design Options)

Proje sürecince tasarım alternatifleri eklenebilir. Tasarım alternatifleri arttıkça Revit dosyalarında yavaşlama artar. Gereksiz tasarım seçenekleri temizleyin.

Gölgeleri Kapalı Tutun

Gölgeler projeyi yavaşlatacaktır. Çalışırken gölgeleri kapalı tutun. Gerekli görünümlerde sonlanmış hallerinde açmayı tercih edin.

Family’lerdeki DWG Çizimler

Family kalitesi, Revit modellerini doğrudan ilgilendiren unsurdur. Familylerin çoğunda, 3D olarak eklenmiş (import edilmiş) modeller bulunabilir. Bunlara dikkat edilmeli, familylerin olabildiğince DWG çizimlerden arındırılmış olması gerekir.

Başlangıç Görünümü (Starting View)

Dosyalarınızda başlangıç görünümü ekleyin. Başlangıç görünüm eklenmediğinde dosya, en son hangi görünümde kapattıysanız o şekilde açılacaktır. 3d görünümlerde dosyanın açılması daha da uzun süreceği için, STARTING VIEW dosya açılışlarında zaman kazandıracaktır.

Gruplar

Revit’te gruplar ile çalışmak revizyonların yapılması açısından avantaj sağlamasına rağmen, çizimi oldukça yavaşlatan unsurlardır. Her bir grup için gerekli işlemler artacağı için, çalışma süreleri uzayacaktır. Olabildiğince az grup ve karmaşık olmayan gruplar oluşturunuz.

İmajlar

Çizime eklenen ya da tablolar da (schedule) kullandığınız imaj boyutları Revit dosya boyutlarını artıran elemanlardır. Çok yüksek çözünürlük ve büyüklükte imaj kullanmaktan kaçının, gerektiği ebatlarda kullanın.

Bu noktalara dikkat etmeniz halinde, dosya boyutlarınız azalacak ve Revit model performanslarınız artacaktır.