Revit Move (Taşıma) Aracı

1241

Revit aracında nesneleri hareket ettirmek oldukça pratiktir. Ev içerisinde eşya taşır gibi, sürükleyerek hareket ettirebilirsiniz. Bunun için nesneyi seçmeniz ve sürüklemeniz yeterlidir. Birden çok öğe seçiliyse, birini sürüklediğinizde hepsi hareket eder. Aralarındaki mekânsal ilişkiler korunur.

İpucu: Bir öğeyi önce seçmeden sürüklemek için, durum çubuğunda Öğeleri Seçimde Sürükle’yi (Drag Elements on Selection) etkinleştirin. Bu seçeneği kullanırken, siz sürüklerken öğe seçilir.

Revit aracında, nesnenin tıklanmadan direk sürüklenmesi, pratik olduğu kadar yanlışlıkla nesnelerin kaymasına sebep olmaktadır. Farkında olmadan, nesneler kayabilmektedir. Bunu engellemek için sıklıkla PIN(kilitleme) işlemleri yapılmaktadır. Öğeleri Seçimde Sürükle’yi (Drag Elements on Selection) seçeneği seçilerek de farkında olmadan kaydırmaların önüne geçilebilinir.

Bazı öğeler varsayılan olarak yalnızca yatay veya dikey olarak hareket edebilir; Revit, seçilen bir öğenin hareket etme şekli hakkında görsel ipuçları sağlar. Bu kısıtlamayı kaldırmak için, öğeyi sürüklerken Shift tuşunu basılı tutun.

 Tersine, bazı öğeler varsayılan olarak herhangi bir yönde hareket edebilir. Hareketlerini sınırlamak için, öğeleri sürüklerken Shift tuşunu basılı tutun. Örneğin, bir yükseklikte veya 3B görünümde bir pencereyi serbestçe hareket ettirebilirsiniz, ancak Shift tuşuna basmak, yüksekliği değişmeyecek şekilde pencerenin hareketini kısıtlar. Aynı şekilde, normalde duvarları, çizgileri veya kılavuz çizgilerini herhangi bir yönde serbestçe hareket ettirebilirsiniz. Shift tuşuna basılması, hareketlerini duvara veya çizgiye dik yönlerle sınırlar.

Başka (seçilmemiş) bir duvara veya çizgiye birleştirilmiş bir ucu olan bir duvar veya çizgi seçtiğinizde, hareket, birleştirilen ucun uzamasını veya daralmasını önlemek için seçilen duvara veya çizgiye dik bir yönle sınırlandırılır. Bu kısıtlamayı kaldırmak için Shift tuşunu basılı tutun.

Move Tool (Taşıma aracı), sürüklemeye benzer şekilde çalışır. Ancak, Seçenekler Çubuğunda ek işlevler sunar ve daha hassas yerleştirmeye izin verir.

Öğeleri Move Tool ile taşımak için taşınacak öğeleri seçin ve ardından Modify sekmesinden Move aracını çalıştırın.

Seçenekler Çubuğunda uygun seçeneklere tıklayın:

Constrain(1): Öğenin, öğeye dik veya eş doğrusal uzanan vektörler boyunca hareketini kısıtlamak için Sınırla’ya tıklayın.

Disjoin(2): Hareket etmeden önce seçim ve diğer öğeler arasındaki ilişkiyi kesmek için Ayrıl’ı tıklayın. Bu seçenek, örneğin başka bir duvara bağlı bir duvarı taşımak istediğinizde kullanışlıdır. Ayrıca, barındırılan bir öğeyi mevcut ana bilgisayardan yeni bir ana bilgisayara taşımak için Ayrılma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Örneğin, bir pencereyi bir duvardan diğerine taşıyabilirsiniz. Bu özellik, Kısıtla seçeneğini temizlediğinizde en iyi şekilde çalışır.

Taşıma işlemi için bir başlangıç ​​noktası seçin. Öğenin bir ön izleme görüntülenir. İmleci, öğenin hareket etmesini istediğiniz yönde hareket ettirin. İmleç, noktaları yakalamak için yaslanır. Boyutlar kılavuz olarak görünür. Taşımayı tamamlamak için tekrar tıklayın veya daha fazla kesinlik için öğeyi hareket ettirmek için mesafe için bir değer yazın ve Enter tuşuna basın.

Örnek gösterim: