Revit : Family Parametrelerinin Temizlenmesi

1105

Revit aracının temel yapı taşları family lerdir. Family dosyalarının özellikleri, model kalitesini belirlemede önemli rol oynar. Üretici firmalar, ürünlerinin özelliklerine göre family modellerini oluşturup, çeşitli kaynaklardan paylaşmaktadırlar. Kullanıcılar ise, bu modelleri alıp, kendi proje sistemlerine göre değiştirerek kullanmaktadırlar. Dolaysıyla her family için, yapılması gereken çok sayıda işlem çıkmaktadır. Bu işlemlerden birisi, fazla olan parametrelerin temizlenme işidir.

Klasik yöntemle bu temizleme işlemini yapmak için, silinecek olan parametre üzerine gelinir. Parametre seçildiğinde, aktif olan, DELETE (sil) komutu tıklanarak işlem tamamlanır. Silme işleminin basitliğine karşın zor olan bölümü, bu parametrelerin tek tek silinmesi gerektiğidir. Toplu bir şekilde seçip, silme işlemi mümkün olmamaktadır. Bir family içerisinde, silinmesi gereken,30 adet parametre olduğu, bu family lerden de 50 adet olduğu düşünüldüğünde bile, ciddi bir zaman kaybı ortaya çıkmaktadır.

Bu işlemi pratik bir şekilde yapmanın bir yolu, pyRevit eklentisini kullanmaktır.

Örnekte, General sekmesinde yer alan, parametrelerin silime işlemini yapmak için;

pyRevit > Family> Wipe Family Parameters

seçenekleri tıklanır.

Modelin kaydedilmiş ya da sekronize edildiğinden emin olun uyarısı gelir. OK denilerek devam edilir.

Family de yer alan parametreler görüntülenecektir.

Silinmesi istenilen parametrelerin önlerindeki kutucuk işaretlenerek SELECT komutu tıklanır ve silme işlemi gerçekleştirilir. Silinen parametreler için uyarı ekranı çıkar.

Seçilmiş olan parametreler temizlenmiştir.

Not: Bu işlemin yapılması için, family dosyasının (.rfa uzantılı)  açık olması gerekmektir. Proje dosyasında (.rvt uzantılı) bu komutu tıkladığınızda, program family dosyasının açılması gerektiğine dair uyarı verecektir.

Family lerde yer alan parametrelerin temizleme işlemini, pratik bir şekilde gerçekleştiren eklenti, olmazsa olmaz, denenmesi gereken eklentilerdendir.

Not:

Pafta ayarları, pafta revizyonları, baskı ayarları, detaylı temizleme, modele eklenmiş dosyaları görme, farklı özelliklerde filtreleme, seçim araçları,  CSV formatlı tablo alma ve aktarma, pattern tanımlama, yeniden numaralandırma özellikleri ve daha pek çok çalışmaları hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı komutlar içeren pyRevit, mutlaka incelemeniz gereken Revit eklentilerden biridir.

 ( pyRevit yazısında genel özelliklerinden ve bazı komut detaylarından bahsedilmiştir.)