AutoCad Dosyasını Revite Almak (Import Etmek)

5366

Revit’te, sıfırdan proje oluşturabildiğimiz gibi, AutoCAD de oluşturulmuş bir çizimi, Revit’e alarak altlik olarak da kullanabiliriz. AutoCAD yaygın olarak kullanılan bir yazılım olduğu için, cad çizimi Revit’e almak bize pek çok konuda hız ve kolaylık sağlayacaktır.

AutoCAD dosyasını Revit’e almak için, (Import Etmek) aşağıdaki islemeleri uygulayabiliriz.

  1. Project Browser’dan cad dosyası import edildiğinde hangi plana geleceğini seçiyoruz.

  1. Insert sekmesinden Import CAD komutu kullanılır.

Import edilecek dosya seçilir.

-Colors: Autocad layerlerinin renk ayarını düzenleyebiliriz.

-Layers/Levels: Revit içerisine gelecek layerler seçilir.

-Import units: Autocad içerisinde hangi ölçü birimi kullanılmış ise o seçilir.

-Positioning: Hangi konuma import edileceği seçilir.

Current view only: Import edilecek dosya Revit’te sadece aktif görünme gelmesi için kullanılır.

Cad planı projemize import edilmiştir.

Plan yerinden oynamaması ya da istenmeden herhangi bir değişikliğe uğramaması için Revit’e kilitli bir şekilde import edilir. Bu kilidi kaldırmak için plana bir kere tıklanır, Modify sekmesinden Unpin komutu kullanılır.

Dikkat edilmesi gerekenler

AutoCAD dosyamız olabildiğince temiz olmalıdır. (Fazlalıklar PURGE edilmiş olmalıdır) bazen ana çizimin çök uzağında fazlalıklar hatalar, block parçaları bulunabilir. Unutmamak gerekir ki, cad dosyasında ne varsa hepsi Revit’e aktarılacaktır. Cad. dosyasında hatasız duran çizimler, Revit’e aktarıldığında görülmeme, 3 boyutlu çizimler içerme gibi sorunlar ile gelebilir. Bu tarz sıkıntılarla karşılaşmamak için, Cad. çizimlerini olabildiğince temizlemeliyiz.

Cad. çiziminde, gerçek koordinatlar kullanılmıyor ise, çizimi orijine yakın oluşturmak, her yazılım için kolaylık sağlayacaktır. (Çizimde gerçek koordinatlar (x,y,z olması durumunda ‘’ shared coordinates’’ konusu araştırılmadır)

Cad çizimleri import ederken, önemli ve sıklıkla gözden kaçan bir husus ise, ölçü birimidir. Cad dosyasındaki ölçü biriminizi, Revit’e import ederken doğru ayarlamalısınız.