Abu Dabi Uluslararası Havalimanı

1569

Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti olan Abu Dabi’nin iş ve turizm büyümesini kolaylaştırmak üzere uyguladığı 2030 planının bir parçası olarak Abu Dabi Uluslararası Havalimanı, dünya standartlarında, yılda 27 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.

Dünyadaki en hızlı büyüyen havaalanlarından biri olan Abu Dabi Havalimanının gelecekti ihtiyacını karşılamak amacıyla yılda yaklaşık 27 milyon yolcuyu (8.500 yolcu kapasitesi / saat) ağırlayabilecek şekilde hazırlanan bu önemli proje için inşaat sözleşmesi Abu Dabi Havaalanları Şirketi (ADAC) ve TAV-CCC-Arabtec Ortak Girişimi arasında imzalandı.

Görsel Kaynak: e-zigurat.com

Görsel Kaynak: www.ccc.net

700.000 m2’lik terminal binası, kuzey ve güney pistleri arasında yer almakta ve daha fazla standa ve yolcular için daha hızlı ve konforlu bir deneyime olanak sağlamaktadır. Binanın tasarımında, 1,5 km mesafeden görünmesi beklenen, 84000 tonluk çelik yapının 52 m üzerine kadar çıkan benzersiz bir dalgalı çatı bulunmaktadır. Bu çatı yapısı ayrıca 200.000 m2’den fazla yüksek performanslı cam perde duvarı içeriyor.

Projenin tamamlanması için, üçlü ortak girişimin 1.000’den fazla personeli ile belli dönemlerde kullanılan toplam işgücünün yaklaşık 10.000 işçi ile zirve yapması, projenin 30 kule vinci de dahil olmak üzere yaklaşık 340 adet çeşitli teçhizat gerektirmesi bekleniyor.

Görsel Kaynak: Autodesk Müşteri Başarıları

Abu Dabi havalimanındaki tüm yeni gelişmeler çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde, Kentsel Planlama Konseyi’nin Estidama sürdürülebilirlik kuralları dikkate alınarak tasarlandı. Sürdürülebilir birkaç kilit özellik arasında ısı yükünü en aza indirgemek için açılı düşük ısı iletkenliği olan cam cepheler, iç mekanlara gündüz ışıklandırması, güneşin etkisini azaltmak için katı kaplama, su tasarrufu ve atık suyun sulama için yeniden kullanımı bulunmaktadır. Ayrıca, bu projede verimliliği artırmak, bina sistemlerinin entegrasyonunu ve koordinasyonunu sağlamak için en yüksek BIM standardı kullanılıyor.

Yazılı Kaynak: www.ccc.net/project/abu-dhabi-international-airport-midfield-terminal-building/