BIM mi Revit Mi?

1631

‘BIM Nedir?’ Sorusu sorulduğunda cevapların çoğu revit ile proje yapmak olmaktadır. Projeleri Revit’te yapıyorum yani BIM de yapıyorum. Revit’i biliyorum dolayısıyla BIM’i biliyorum. BIM yapabilmek için önce Revit’i bilmek lazım. vb. Cümleler karşımızı sıkılıkla çıkmaktadır. Öyleyse, Revit BIM midir? Revit’i bildiğimizde BIM I bilmiş oluyor muyuz gerçekten?

Hemen cevap verelim, Revit BIM’dir. Ama BIM Revit değildir.

Revit Nedir?

Revit, mimari ve mühendislik projelerini modellemeyi amaçlayan bir yazılımdır. Ana ve en dikkat çekici özelliği, nesneleri 3 boyutlu olarak elde edilmiş parametrik ‘family’leri kullanarak modellemesidir. Nesneler 3D olarak, gerçekteki kullanım özelliklerine göre modellendiğinden, proje aşamalarında kolaylık sağlamaktadır. Family’ler yapı elemanlarına geometrik anlamda benzediği kadar, doküman bilgilerini de içermektedir. Bu özellikleri ile Revit, BIM yazılımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

BIM Nedir?

Öte yandan BIM’in hepsi farklı ve doğru olan birkaç farklı tanımı vardır. Ancak bu farklı tanımlarda ortak olan husus ‘Metodoloji’dir. BIM’in ne olduğu tanımlanırken başvurulan bu kavram, mimarlık ve mühendislik için yeni bir çalışma yöntemi olarak ifade edilebilir. Buradan hareketle BIM’i yeni teknolojilerden yararlanılarak inşaat projeleri ve yapım işlerini yönetmekte kullanılan bir çalışma metodolojisi olarak tanımlayabiliriz.

Özetle BIM bir çalışma metodolojisine atıfta bulunurken, Revit bir yazılım, mimari ve mühendislik için bir bilgisayar çalışma aracıdır. Revit aracı gibi, modelleme yapan başka araçlarda bulunmaktadır.

BIM yazılımları hangileridir? Yazısı ilginizi çekebilir!

BIM’in çalışma yöntemi, sadece modelleme olmayıp, projenin diğer aşamalarını da içermektedir. Bu aşamalar için ise devreye başka yazılımlar girmektedir.

BIM’i öğrenmek için yazılıma hakim olmaktan ziyade, sürece hakim olmak gerekir. Revit kullanmasını ya da başka modelleme aracını kullanmayı bilmeyen bir kullanıcı BIM Yöneticisi olabilir, ama BIM’i bilmeyen bir kullanıcı BIM sürecini yönetemez.

Revit, BIM sürecinin bir ayağı olan modelleme aşamasında kullanılır. BIM ise, tüm süreci kapsar.

Revit, BIM değildir. BIM metodolojisi ile çalışmamızı sağlayacak bir bilgisayar programıdır.