Revit’in olmazsa olmazı family (nesne) lerdir. Family ler model çalışmasının ana unsurlarıdır. Family leriniz ne kadar kaliteli olursa, modeliniz o kadar sorunsuz olur. Family ler sadece model kalitesini değil, çalışma sistem ve performansını da etkiler. Peki, bu kadar önemli olan family leri oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?

Uygun Family Şablonu

Revit te family gereksinimlerine göre özelleşmiş şablonlar bulunmaktadır. Tefriş ve kapı family sin şablonu birbirinden çok farklıdır. Aydınlatma aygıtı ve mekanik ekipman nasıl farklı özelliklere sahip ise, şablon dosyaları da farklı özelliklerdedir. Örneğin, kapı, pencere gibi bir yapı duvarına ihtiyaç duyan elemanlar için Revit şablonlarında da duvar mevcuttur. Dolayısıyla modellenecek olan family e göre, uygun şablonu seçmek çalışmaların devamı için oldukça önemlidir.

Doğru Kategori

Family lerde en önemli konulardan birisi, family nin doğru kategoride olmasıdır. Doğru kategori öncelikle uygun şablon seçimi ile başlar. Ama burada doğru kategoriden kastedilen, şablonun özelliklerinden ziyade, family nin doğru kategoride olmasıdır. Family kategorisi, filter, görünüm ayarları vb. konuları etkilediği için, nesnenin uygun kategoride olması elzemdir. Örneğin, mobilya kategorisinde olması gereken bir masanın, generic model de yapıldığını varsayalım. Mobilyanın gizlenmesi gerektiğinde, görünüm ayarlarından, tüm mobilyaları (furniture) gizle özelliği ile, mobilya kategorisi kapandığında, farklı kategoride olan masa gizlenmeyecektir.

Referans Çizgileri

Family modellemesi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi, referans çizgileri kullanmaktır. Model parametrik olsun ya da olmasın, geometrik çizgiler mutlaka referans çizgilerine bağlanmalıdır.

Family proje eklendiğinde, model çizgilerine yerine referans çizgilerinden işlem yapmak daha doğrudur. Örneğin, model çizgisinden align hizalama işlemi yaptığınızda Revit bunun model çizgisi olduğuna dair uyarı verecektir.

Family de revizyon gerektiğinde, referans çizgileri kolaylık sağlayacaktır.

Birden fazla kullanıcıların çalıştığı projelerde, referans çizgileri family nin anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

Çizgi Kategorisi

Model oluştururken çizilen çizgilerin doğru alt kategoride olması daha düzgün çizimler oluşmasını sağlayacaktır. Proje içinde yapılan pek çok işlemden bu çizgiler etkilemektedir.

Çizgiler konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise çizgilerin CAD çizgilerinde olmamasıdır. Family oluştururken CAD çizimler sıklıkla Revit çizime alınmaktadır. Alınan çizim silinse bile, bu çizgi tipleri family içinde kalmakta, çoğu zaman çizilen çizgiler CAD çizgilerinde olmaktadır. Çizgilerin CAD çizgilerinde (Layer) olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Görünüm Ayarları (Visibility Settings)

Family nin proje içinde Coarse/ Medium/Fine seçeneklerinde nasıl görüntüleneceği family oluştururken düzenlenir. Bu görünüm ayarlarının yapılması model kalitesini artıracaktır.

Başka bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş family incelendiğinde ya da revizyon yapılacağı zaman öncelikle kontrol edilmesi gereken yerlerden birisi de görünüm ayarlarıdır. Family de doğru olmasına rağmen, proje içinde farklılık göstermesi çoğu zaman görünüm ayarlarındandır ve kullanıcı bunu fark edemediğinden sıklıkla tekrar tekrar modeli kontrol etmektedir.

Alt Family ler (Nested Families)

Web kanallarından indirilen family ler incelendiğinde, family içinde family kullanıldığını farketmişsinizidr. Bu durum CAD kullanıcılarının Block içinde Block oluşturması mantığına benzetilebilir. Nested family dediğimiz bu family lerin kullanılması kolaylık sağladığı kadar zorlukta çıkarabilir. Nested family oluştururken her bir family kategorisi kendine özgü olduğu için belirli kurallar bulunmamaktadır. Ama genel olarak alt family ler kullanırken dikkatli olunması gerektiği bilinmelidir. Çok fazla alt family, karmaşaya ve dosyanın yavaşlamasına sebep olacaktır. Gerekli modeller alt family yapılmalıdır. Örneğin kapı familyasında, kapı kolu alt familya olabilir. Family isimlendirmelerine dikkat edilmeli, anlaşılabilir isimler kullanılmalıdır.

Kilitler

Family oluştururken gerekli kilitleme işlemleri yapılmalı gereksiz kilitleme işlemlerinden kaçınılmalıdır. Ne kadar çok kilit işlemi, o kadar ağır ve yavaş family e sebep olacaktır.