BIM ve Dijital İkiz Tabanlı Proje Yönetimi: Tasarımdan Operasyona İstanbul Havalimanı

1193

İstanbul Havalimanı projesi dünyanın en büyük havaalanı projelerinden biridir. Bu projede BIM, tasarımdan işletme sürecine kadar verimli bir uygulama için çok önemli bir rol oynamaktadır. Projenin tüm aşamaları 2028’de tamamlandığında, havalimanı yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecektir.

İstanbul Havalimanı projesinde BIM, uygun teknolojik süreçlerin uygulanmasını kontrol etmek ve projenin dönüşümünü sağlayabilmek için tasarım, inşa ve işletme süreçlerinin tamamında kullanılmıştır. Ayrıca proje tamamlandığında da havalimanı 25 yıl boyunca BIM ile işletilecektir. Dolayısıyla BIM’in rolü havalimanının bakımı için de çok önemlidir.

BIM4Turkey ile BIM Afrika ortaklığı ile gerçekleştirilecek etkinlikte, tasarımından işletimine kadar İstanbul Havalimanı projesi üzerinden BIM ve Dijital İkiz Tabanlı Proje Yönetimi konusu ele alınacaktır.

Ahmet Ekrem Çelikel (Kıdemli BIM Mühendisi @ İstanbul Havaalanı), Simge Vurgun (Kıdemli BIM Mühendisi @ İstanbul Havaalanı) ve Tolga Yücel’in (BIM Şantiye Mühendisi) katılımcı olduğu sunum, 29 Kasım Cuma günü gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgil için:

bimafrica.org/bimtalk/bim-digital-twin-instanbul-airport/