Popüler BIM Kütüphaneleri ve Revit Family leri

1418

BIM dosyalarının olmazsa olması nesnelerdir. Modelimizi oluşturmak için, çeşitli özelliklerde nesnelere ihtiyaç duyarız. Ne kadar iyi kütüphanemiz olursa, o kadar hızlı ve kaliteli modeller üretebiliriz. Nesne oluşturmak ise, detaylı yazılım bilgisi kadar bolda vakit gerektirmektedir. Hazır içerik kullanarak, zaman kazandığımız kadar, çeşitliği de artırabiliriz. Üreticiler tarafından oluşturulmuş nesneler, ürüne ait daha detaylı bilgileri içerecektir üstelik. Peki, hazır nesneleri nerelerden bulabiliriz.

BIM yazılımlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, çok sayıda ücretli ve ücretsiz olmak üzere nesne barındıran web kanalları türemiştir. Her biri çeşitli özelliklerde ve kalitelerde nesneler içermektedir. Direk kullanabileceğiniz gibi, bazılarını da kendi standartlarımıza göre revize ederek bu içerikleri kullanmaktayız.

Aşağıda, ücretsiz içerik sunan popüler BIM kaynaklarının adresleri bulunmaktadır.

BIM Object

Önceleri Autodesk SEEK olan site, artık BIM Object başlığında devam ediyor. Tüm dünyadan, çok geniş üretici yelpazesine sahip olan sitede rvt, 3ds, Gsm (Archicad), Autocad, fbx, ifc, obj, sketchup, STL vb. farklı uzantıları bulabiliyorsunuz. Kategorilere, dosya formatlarına, üreticilere göre arama yapabildiğiniz gibi bölgelere göre de arama seçeneği sunması kullanıcılar için kolaylık sağlamaktadır. Google, Autodesk veya Linkedin hesaplarınızla siteye üye olup, ücretsiz olarak dosyaları indirebilirsiniz.

NBS National BIM Library

NBS Uluslararası BIM Kütüphanesi, çok fazla çeşit ve sayıda BIM nesnelerini ücretsiz sunan sitelerden birisidir. İngiltere standartlarına göre öncülük eden kurum, NBS standartlarını içeren, çoğunlukla üreticiler tarafından oluşturulmuş nesneleri barındırmaktadır. Revit ve Archicad yazılımları için, ücretsiz eklenti sunmaktadır. AECOsim, Archicad, Vectorworks araçlarına ait modelleri barındıran Site, ayrıca IFC dosyalarını da bulundurmaktadır.

BIM Store

İngiltere tabanlı olan sitede, Revit, Bentley, Grapgisoft Archicad, Vectorworks,yazılımlarına ait dosyaları bulabilir,  IFC formatlı olarak da dosyaları indirebilirsiniz. Kategori ve üreticilere göre arama yapabileceğiniz sitede, nesnelerin ön izlemelerini de görerek, Pratik bir şekilde aradığınız elemanlara ulaşabilirsiniz.

BIMsmith

Revit, Autocad, Sketchup, Archicad, 3ds Max, Bentley yazılımlarına ait modelleri barındıran siteden, IFC ve İES formatlı nesneleri de bulabilirsiniz. Üreticilerine göre arama yapabildiğiniz gibi, diğer sitelere ek olarak, sürdürülebilirlik, bina kodları, Yangın ve güvenlik, performans standartları vb. özelliklere göre de arama seçenekleri sunmaktadır. Nesnelerin içeriği hakkına, malzemesi var mı, mekanik elektrik bağlantıları var mı, ies içeriği eklimi, sertifika bilgileri vb. detaylı bilgileri dosyayı indirmeden görebilmeniz içerik hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlamaktadır. Sitenin, Revit eklentisi bulunmaktadır.

Modlar

Üretici ve kullanıcıların içeriklerini barındırmaktadır. Sitede, farklı bir özellik olarak, CSI kodlarına göre, arama yapabilirsiniz.

Revit City

En eski Revit family sitelerinden olan Revitcity çok sayıda, çoğunlukla kullanıcıların yüklediği familyleri barındırmaya devam etmektedir. Nesneleri, CSI Masterformat 04 e göre gruplamasına göre arayabilir ve .rfa, .rvt, .rte Revit formatlarının eski sürümlerini bulabilirsiniz.

Arcat

Çok sayıda üreticiye ait nesne barındıran eski web sitelerinden olan ARCAT tan, üye olmadan da hızlı bir şekilde dosyaların farklı sürümlerini indirebilirsiniz. Site de, CSI sınıflandırmasına göre de arama yapabilirsiniz.

CAD Details

SKP, RFA, DWG, DWF, 3D DWG uzantıları barındıran site de, kategori ve üreticilere göre arama yapabildiğiniz gibi, MasterFormat sınıflandırmasına göre de nesneleri arayabilirsiniz. Nesnelerin ön izleme seçeneğinde, modeli döndürme (3D orbit) özelliği sayesinde, modeli indirmeden daha detaylı görebilirsiniz.