Revit Dosyalarını Navisworks İçin Kaydetme

1894

Revit’te hazırlanmış dosyaları Navisworks de açmak istiyorsak, herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan, Revit ten direk olarak export edebiliriz. Export ederken dikkat edeceğimiz hususlar, öncelikle çizimimiz 3D modunda olmalıdır. Katplanı, kesit gibi görünümlerden export edersek, sadece o görünüme giren kısımları alacak, modelin tamamı export edilmeyecektir.

Bunun için, Navisworks e export edeceğimiz çizim için, ayrı bir 3d görünüm oluşturmak, gereken ayarları o görünümde yapmak daha kullanışlı olacaktır. 3D görünüme geldiğimizde, dikkat etmemiz gereken bir husus ise, export edilmesini istemediğimiz çizimlerin saklanması gerektiğidir. ( İstenmeyen modelleri hide etmeliyiz.)

Sekil 1: Plan görünümünden export etmeSekil 2: Plan görünümünden export edilen modelin, Naviswork de açılmış hali. Sadece plan görünümünde olan kısım, export edilmiş, modelin diğer kısımları eksik.

  1. Export edeceğiniz çizimi açarak, 3D görünüme geliniz. Export edilmesini istemediğiniz modelleri saklayınız. (hide)

2. Export, .NWC seçeneğini seçiniz. NWC: Naviswork yazılımına ekleme yapabileceğiniz dosya formatıdır. Orijinal Revit dosya boyutunuza göre daha ufak boyutta olacaktır. Bu boyut farkı, modelde donma, tıkanma yaşanmadan, Navisworks de hızlı bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

3-Navisworks yazılımını açınız.

4-Home, append seçeneğinden, export ettiğiniz NWC uzantılı dosyanızı seçiniz.

5-Çiziminiz Navisworks e eklenmiş (import) edilmiş olacaktır.