pyRevit Eklentisi Özellikler-2

349

Pafta ayarları, pafta revizyonları, baskı ayarları, detaylı temizleme, modele eklenmiş dosyaları görme, farklı özelliklerde filtreleme, seçim araçları,  CSV formatlı tablo alma ve aktarma, pattern tanımlama, yeniden numaralandırma özellikleri ve daha pek çok çalışmaları hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı komutlar içeren pyRevit, mutlaka incelemeniz gereken Revit eklentilerden biridir.

 ( pyRevit yazısında genel özelliklerinden ve bazı komut detaylarından bahsedilmiştir.)

Export View As Image

Komutun adından anlaşılacağı üzere ‘İmaj dosyası olarak kaydet’ oldukça pratik bir komut. Sadece tek tuşla, açık olan görünümü, PNG formatlı imaj dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Kaydedilen imaj çözünürlüğü, baskı alabilecek şekilde kaliteli olmaktadır.

Open Referencing Sheet

Revit çalışmalarında, görünümlerin hangi paftada olduğunu bulmak oldukça uğraştırıcı bir işlemdir. Otomatik bir komutu olmadığı için manuel kontrol etmeniz gerekecektir. Çok sayıda pafta içeren dosyada çalışıldığı ya da farklı ekipler tarafından teslim edilmiş paftaların kontrol edildiği çalışmalar düşünüldüğünde, oldukça zahmetli işlemler olarak karşımız çıkmaktadır. Open Referencing Sheet komutu ile açık olan görünümün olduğu pafta tek komutla açılmaktadır.

Legends / Lejantlar

pyRevit eklentisi, proje çalışmalarında karşılaşılan zorluklar sebebiyle oluşturulmuş bir eklenti olduğundan, oldukça kullanışlı ve pratik komutlar içeriyor. Bunlardan bir tanesi de, Detay çizim (Drafting) kategorisinde yer alan çizimlerin, hızlıca, Lejant (Legend) özelliklerine geçmesi, ya da lejantların detay çizimine çevrilmesi işlemleri. Detay çizimleri ve lejant farklı özelliklere sahiptir. Proje süreci içeresinde detay olarak oluşturulan bir çizimin, lejant özelliklerine sahip olmasının gerekmesi sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. Böyle durumlarda, Lejantı Detay Çizimine Çevir (Convert Legend to Drafting ) / Detay çizimini Lejanta çevir (Convert Drafting to Legent)  komutları ihtiyacı hızlıca görmektedir.

Open Selected Viewport / Seçili Olan Görünümü Aç

Paftaya eklenmiş görünümlerde düzenlemeler yaparken, ilgili çizimi bulup açması Revit çalışmalarında çok pratik olmamaktadır. İlgili çizime git gibi bir komut olmadığından, çizimi aktif edip, pafta üzerinde çalışmak gerekmektedir. pyRevit eklentisi,  Open Selected Viewport / Seçili Olan Görünümü Aç komutu ile bu eksiği kapatmaktadır.

Pafta düzleminde açılması istenen çizim seçilir, pyRevit / Sheets /Open Selected Viewport komutu tıklanır. İstenilen çizim açılmış olur.

Match / Eşleştirme

Match• komutu Revit aracında, eşleştirilen nesnenin tip özelliklerini diğerine aktarmaktadır. Örneğin eşleştirilen duvarın, tipi, yüksekliği vb. özelliklerini diğer duvara kopyalar. pyRevit bölümündeki Match• komutu ise, ‘Override Graphic Elements’ seçeneğinde yer alan özellikleri eşleştirir. Override by Element özelliklerinin tek tek yapıldığı düşünülürse, oldukça pratik bir komut olmaktadır.

Match Paint / Boyama Eşleştirme

Match Paint komutu ile Paint /Boyama-Kaplama eşleştirmeleri yapılır. Bu komut ile iç mimari çalışmalarda, kaplama yüzeylerinin düzenleneceği işlemlerde pratiklik sağlanmaktadır. Revit’in kendi komutlarında, tip özelliklerine girilerek pek çok işlem ile düzenlenen Paint seçenekleri, tek bir işlem ile gerçekleşmektedir. Duvar, döşeme gibi elamanlarda, sadece tek bir yüzeyi değiştirebilme seçeneği de kolaylık sunmaktadır.