Revit Eklentiler (Add-Ins)

597

Bir yazılım ile çalışırken, sıklıkla ilave özelliklere ihtiyaç duyarız. Başka yazılımlarda kıyaslamalar yaparak, burda da o komut olsa çok faydalı olurdu gibi niyazlarda bulunuruz.  Bu ihtiyaçları gidermek için, kullanıcı ve firmalar tarafından, yazılımlara özel ücretli/ücretsiz çeşitli eklentiler hazırlanır.

Revit yazılımı için üretilen çok sayıda eklenti bulunmaktadır. Çoğu kullanıcı bu eklentileri denemekte, ihtiyaçları çerçevesinde kullanışlı olanları tutmakta, diğerlerini kaldırmaktadır.

Eklentiler Nasıl Temin Edilir

Autodesk firması, kapsamında bulundurduğu tüm yazılımlara ait eklentileri içeren APP STORE adı web kanalında eklentileri sunmaktadır. Üreticilerin ücreti ya da ücretsiz olarak sundukları eklentileri, siteye üye olarak indirebilirsiniz. Bu sitedeki eklentiler Autodesk onaylıdır.

Farklı alanlarda açık kaynak kodları sunan GitHUB web kanalından, çoğunlukla bireysel kullanıcıların oluşturmuş olduğu eklentileri bulabilirsiniz.

Eklentiler Nasıl Kurulur

Pek çok eklentinin. exe uzantılı hazır kurulum dosyaları mevcuttur. Bunlar ilave işlem yapmadan ilerle seçenekleri ile kurulur.

Kurulum dosyası olmayan bazı eklentileri, Revit in eklentiler klasörlerine kopyalayarak kurulum işlemi gerçekleştirir. Kopyalanacak adres:

C:\ProgramData\Autodesk\Revit\Addins\20XX

Eklenti kurulduktan sonra, Add-Ins sekmesinde ya da eklentiye ait ayrı bir sekme var ise, o sekmede görülür.

Eklenti Klasör Yerleri

Revit yazılımına ait eklentilerin yer aldığı klasörler:

C:\Program Files\Autodesk\Revit 20XX\AddIns

C:\ProgramData\Autodesk\Revit\Addins\20XX

C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Roaming\Autodesk\Revit\Addins\20XX

(C:\Users\Kullanıcı Adı … kımına eklenen, sadece kullanıcı tarafından erişebilen eklentilerdir.)

Eklentiler Nasıl Kaldırılır

Bazı eklentiler ufak programlar gibi, bilgisayarınızın program kısmına kurulurlar, bunlar Denetim Masası’ndan (Control Panel) diğer programların kaldırıldığı gibi kaldırılırlar.

Pek çok eklenti ise, Revit in Eklenti klasöründe yer alır. Bu klasörlere gelinerek, kaldırılması istenen eklentiler silindiği takdirde, eklenti kaldırılmış olur.

Eklenti yükleme ve kaldırma işlemleri yapılırken, Revit yazılımı açık olmamalıdır.

Eklenti dosyaları .addin uzantılır. İlgili .addin uzantılı dosyasının silinmesi, eklentinin kaldırılması için yeterlidir.