Revit: Görünümleri Kopyalama

88

Proje çalışmalarında aynı açıdan farklı proje alternatiflerine bakmak sıklıkla ihtiyaç duyulan bir konudur. Örneğin, aynı alana yapılan farklı projeler aynı açılardan incelenmek istenebilir. Böyle durumlarda, farklı proje dosyalarında, aynı açıların olması gerekmektedir. Manuel olarak, farklı dosyalarda aynı açıları yakalamak ise imkânsızdır. Bunun için kamera açılarının bir dosyadan diğerine kopyalanması gerekir. Proje koordinatlarının aynı olması gerektiği de unutulmamalıdır. Ya da aynı proje dosyasını, farklı malzemeler ekleyerek iki farklı şekilde kaydettiniz. Bir dosyada eklediğiniz açıyı, diğer dosyada da görmek isteyebilirsiniz.

Aynı kamerayı, farklı bir proje dosyasına eklemek için;

1. Kopyalanacak olan kamera görünümü açılır. Proje Tarayıcısı kısmında ilgili görünüme gelinerek, görünüm üzerinde sağ tıklanır ve Show Camera / Kamerayı Göster seçilir.

Plan görünümüne açarak, kameranın nerede olduğunu görebilirsiniz.

2. Görünümdeki kamera nesnesini seçilerek Modify > Copy to clipboard ile kopyalanır.

3. Kopyalanacak olan ikinci dosyaya gelinir. Paste>Aligned to Current View seçeneği ile aynı yere kopyalanmış olur.

4. Sonuç:

Bir projeden diğerine görünüm kopyalama işlemi, Section Box lı görünümlerde de gerçekleşmektedir.

1. Kopyalanacak olan görünüme gelinir. Section Box seçilerek, kopyalanır.

Kopyalanacak olan diğer dosyaya da herhangi bir 3D View görünümüne gelinir. Paste seçeneği ile çizime aktarılır. Aktarım estasında, Paste denildiğinde, hangi kata kopyalanacağı sorulacaktır. SectionBox ların bulunduğu kat seçilemediğinden, herhangi bir kat seçildiğinde işlem gerçekleşecektir. Kopyalanan görünüm, 3D grubuna eklenmiş olacaktır.

Sonuç: