Proje çalışmalarında imlecin nesnelerin çeşitli yerlerinden tutması önemli bir gerekliliktir. Seçilecek olan nesnenin köşesinin, orta noktasının, merkezinin vb. seçilmesi gibi çok sayıda seçenekler vardır. ‘Köşe noktalarının seçilmesi’ gibi bazıları sürekli kullanılırken, ‘paralel olanın seçimi’ gibi daha az kullanılanlar vardır. Dolayısıyla, hangi noktaların seçileceğini seçeneklerin açılır kapanır olması karışıklığı gidermektedir.

CAD kullanıcılarının alışık olduğu bu SNAP seçenekleri, Revit’te de mevcuttur. Revit içinde nesneleri oluştururken veya düzenlerken, yakalama seçenekleri otomatik olarak seçilir. Bunun nedeni, bu seçeneklerin önceden ayarlanmış olmalarıdır. Bu seçenekler otomatik olarak ayarlı geldiği için pek çok kullanıcı bu özelliğin kapanabilir yada değiştirilebilir olduğunun farkına varamamaktadır.

Herhangi bir ayar değişikliği yapılmadığında hepsi açık olarak gelen yakalama-seçme seçeneklerini (snap) açıp kapatmak mümkündür.

Manage /Snaps komutu tıklandığında açılan pencereden gerekli ayarlar yapılır.

Snapf Off kutucuğu işaretlendiğinde tamamı kapatılır. Kısa yolu SO dur. Snaps seçeneklerinin yanlarında kısa yolları görüntülenmektedir. Proje içerisinde çalışırken kısa yollar ile istenilen snap seçilebilinir. Örneğin klavyeden SM kısayolu yazıldığında midpoint (orta nokta) seçilecektir.

Proje içerisinde çalışırken, farenin sağ tuşuna basıldığında da snap seçenekleri çıkmaktadır. Gerekli olan snap, yakalama seçeneği bu şekilde seçilebilmektedir.