Revit: Uzaklaştırma/ Yakınlaştırma (Zoom) İşlemleri

344

Yazılım kullanımlarında çizimi yakınlaştırma/uzaklaştırma (zoom) işlemleri oldukça önemli konulardır. Yazılımı hızlı ve etkin kullanabilme, aranılan bilgiye daha çabuk erişim, kullanıcı konforu gibi konular görüntüleme işlemlerine oldukça bağlı konulardır.

Revit aracında da görüntüleme işlemleri oldukça önemlidir. Projenin detaylı incelenmesi, modellenen nesnenin daha yakından bakılması gibi model alanına ait zoom işlemleri tekerleğin orta tuşu (scroll) ile yapılmakta ve her kullanıcı bunları bilmekte ve kullanmaktadır. Lakin modelleme alanında olmayan zoom işlemleri pek çok kullanıcı tarafından bilinmemekte ve kullanılmamaktadır.

Tablolarda Yakınlaştırma/Uzaklaştırma (Schedule Zoom) İşlemleri

Revit aracında tablolar sıklıkla kullanılan alanlardır. Küçük metinlerden oluşan bu tablolarda, çalışması oldukça zor olabilmektedir. Yakından bakmak istenilir, fakat yazılım buna izin vermez. Kullanıcıların, ekran görüntüsü alıp, zoom yaptığı zamanlar bile olmaktadır. Neyse ki, Revit 2019 sürümünden itibaren, tablolarda (schedules) uzaklaştırma/yakınlaştırma işlemelerini CTRL tuşuna basılı tutarak faremin kaydırma tekerleği ile (scroll tuşunu hareket ettirerek) gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikler (Properties) Sekmesinde Zoom İşlemleri

Revit aracında en çok kullanılan sekme şüphesi Özellikler (properties) bölümüdür. Çünkü her nesnenin özellikleri bu alanda yer almaktadır. Her nesneye göre farklı özellik gösteren bu alan, çoğu zaman alt kısımlara doğru uzamakta, sağ kısımda yer alan kaydırma çubuğu ile incelenmektedir. Pek çok bilginin yer aldığı bu kısımları çoğu zamanda okumak, hele de ekran küçükse oldukça zor olmaktadır. Peki bu alanda hiç zoom işlemi gerçekleştirmeyi denediniz mi? Çok kullanışlı olmaz mıydı? Revit 2016 sürümünden itibaren CTRL tuşu ve orta tekerlek ile bu zoom işlemini gerçekleştirmektedir.

Properties alanındaki zoom işlemleri, proje dosyasına özgü olarak çalışmaktadır. Yani dosyayı kapattığınızda, özellikler sekmesi eski haline geri dönecektir. Ya da aynı Revit programında, yeni bir dosya açtığınızda, standart hali ile zoom işlemi yapılmamış olarak görünecektir.

Bu zoom özelliğinin diğer görüntüleme sekmelerinde de olması kullanıcılar tarafından şiddetle istense de, henüz Project Browser ,System Browser sekmelerinde bulunmamaktadır.