3B Nokta Bulutu – Point Cloud

3766

İnşaat alanında 3D lazer taraması yapıyorsanız ve MEP projelerini detaylandırmak veya yenilemeler yapmak için bu bilgileri 3D CAD modeline dönüştürüyorsanız, Point Cloud’un ne olduğunu merak edebilirsiniz.

Point Cloud Nedir?

Türkçede Nokta Bulutu olarak adlandırabileceğimiz bu kavram, üç boyutlu bir koordinat sisteminde köşe setlerini ifade etmektedir. Bu köşeler genellikle X, Y ve Z koordinatlarıyla tanımlanır ve tipik olarak bir nesnenin dış yüzeyini temsil eder.

Bulut, küçük damlacıklar, kristaller, su veya çeşitli kimyasallardan oluşan 3B bir kütledir. Aynı şekilde, bir nokta bulutu da üç boyutta bulunan çok sayıda küçük veri noktasıdır. Gerçek bir bulut gibi, Nokta Bulutu da hep birlikte bir 3D kütlesi oluşturan çok sayıda küçük noktalardan oluşur. Aradaki fark, Nokta Bulutu derken su damlaları yerine veri noktalarına sahip dijital bir 3D kütlesinden bahsediyor olmamızdır.

Görsel kaynak: https://support.matterport.com/hc/en-us/articles/115013869728-Download-the-MatterPak-Bundle

Nasıl Çalışır?

Bir lazer tarayıcı ile belli bir alanı taradığınızda, lazer tarayıcı taradığınız alandaki yüzeylere ait çok sayıda veri noktasını kaydeder. Bunlara duvarlar, pencereler, kanallar, çelik yapılar vb. dahildir. Tüm noktaların X, Y ve Z koordinatlarını kullanarak, taranan alanın doğru bir 3D gösterimi yaratılır ki bu da Nokta Bulutu’dur.

Nokta Bulutu, genellikle 3B tarayıcı tarafından oluşturulur. Bu cihazlar otomatik olarak bir nesnenin yüzeyinde çok sayıda noktayı ölçer ve genellikle veri dosyası halinde bir nokta bulutu oluşturur. Nokta bulutu, cihazın ölçtüğü nokta kümesini temsil eder.

Görsel Kaynak: https://hts-3d.com/

3D tarayıcı ile elde edilen bir nokta bulutu, ilgili yazılımlara aktarıldıktan sonra kullanıcıların ihtiyaçlarına göre; 3D modeller oluşturma, kalite kontrolü, görselleştirme, animasyon, görüntü oluşturma gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir.

Nokta bulutları çoğu 3D uygulamalarda doğrudan kullanılamaz ve bu nedenle de genellikle çokgen veya üçgen yüzey modellerine veya CAD / BIM modellerine dönüştürülmeleri gerekir. Üretilen bir parçanın nokta bulutu, bir CAD / BIM modeline göre hizalanabilir ve farklılıkların kontrolü için karşılaştırılabilir. Bu farklılıklar, üretilen parça ile CAD / BIM modeli arasındaki sapmanın görsel bir göstergesini veren renkli haritalar olarak gösterilebilir. Geometrik boyutlar ve tolerans, doğrudan nokta bulutundan da çıkarılabilir.

Görsel Kaynak: http://www.iredthermal.com/laser-and-3d-modeling

Bir Nokta Bulutunun üretilmesi ve böylece veri noktalarının görselleştirilmesi, 3D tarama ile BIM modeli arasında önemli bir adımdır. Ancak şantiye alanının üç boyutlu şekilde taranması ile elde edilen verilerin BIM modeline dönüşmesi için:

  • İlk olarak tüm alanın bir 3D lazer tarayıcı ile taranması,
  • Ardından, tarayıcının oluşturduğu nokta bulutunun bu verilerin işlenerek Nokta Bulutu haline getirilmesini sağlayan yazılımlara aktarılması,
  • Son olarak Nokta Bulutu halinde dışa aktarılan verilerin BIM sistemine aktarılıp üç boyutlu nesneler haline getirilmesi işlemlerin yapılması gerekir.