Revit: History – Dosya Kullanıcı Geçmişi

344

Revit çalışmalarında çoklu sayıda kullanıcının çalışabilmesi için, CENTRAL FILE oluşturularak açılan LOCAL FILE dosyaları ile farklı kullanıcıların aynı anda çalışması sağlanır. Aynı dosyada farklı kişilerin çalışması avantajlar kadar sıkıntılarda getirebilmektedir. Yapılan değişikliklerin ne zaman kim tarafından yapıldığı bilgisinin gerektiği durumlar sıklıkla olmaktadır.

Revit dosyasında kimin aktif olarak çalıştığının geçmişini, hangi kullanıcıların ne zaman değişiklik yaptığı görülebilir. Bu fonksiyon ne yazık ki ne yaptığı bilgisini içermemektedir.

Herhangi bir proje için, dosyayı veya yerel bir dosyayı açarsanız, İşbirliği (Collaborate)  sekmesinde, Modelleri Yönet paneline, Geçmişi Göster’e (Show History)  gidilir, geçmişi görmek istenilen dosya seçilir.

Collaborate > Show History (Geçmişi Göster) seçilir. Geçmişi görmek istenilen dosya seçilir.

Kullanıcı adlarının ve zaman bilgisinin yer aldığı bir sekme çıkacaktır. Bu sekme, hangi değişiklilerin yapıldığını göstermez, ancak belirli bir zamanda o proje üzerinde kimin çalıştığını gösterecektir.

Dosya çalışan bir dosyaysa ve kullanıcı yorumlara not eklediyse, bunlar da Comments (Yorumlar) bölümünde gösterilir. Export seçeneğinden, TXT uzantılı olarak dosya transfer edilebilinir.