Unity ve BIM İşbirliği

1430

BIM sürecinin sektörde popüler olmasıyla birlikte, inşaat sektöründe bulunan pek çok araç, özelliklerini BIM ile entegre olacak şekilde güncelliyor. Bununla birlikte, BIM sürecinin, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi, yeni teknolojiler ile ilişki içinde olması, bu alandaki araçların da BIM ile iletişime geçmesini sağlıyor. Kısa tanımıyla, oyun yazma araçlarından birisi olan Unity, de BIM sahasında çalışmalar yapıyor.

Görsel Kaynak: Unity

Unity firması, yeni ürünü Unity Reflect ile Gerçek zamanlı BIM işbirliğini hedefliyor. Unity Reflect sadece fotogerçekçi ortamlar oluşturulmasını değil, daha çok işbirliği için Revit’ten akıllı veriler elde etmeyi hedefliyor. Unity Reflect ile Revit’te yapılan tasarım değişikliklerinin, mobil ya da masaüstü cihazlarda, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik çalışmalarında gerçek zamanlı olarak senkronize olmasını hedefliyor. Konunun takipçileri tarafından merakla beklenen yazılımın ancak 2019 yılsonuna yetiştirilmesi bekleniyor.

Tek bir tıklamayla Revit modelleri sorunsuz bir şekilde Unity Reflect’e aktarılması ve  Böylece tüm model geometrisi BIM verileriyle bir araya getirebilmesi hedefleniyor. Modeller, VR ve AR platformları ve düzenlenen ortak oturumlar da dahil olmak üzere hemen hemen her cihazda paylaşılabilir olması planlanıyor.  Unity’nin amacını, “BIM modellerinin kilidini açmak” olarak ifade ediyor.

Unity etkileşimi kolay ve çeşitli veri sorgulama araçlarına sahip bir yazılım. Unity Reflect ise, orijinal tasarım uygulamasına canlı olarak bağlanabilen, bu nedenle Revit’te kapı yerleştirme, pencere ekleme veya malzemeleri ayarlama gibi değişiklikler yapıldığında, gerçek zamanlı olarak yansıtabilen bir yazılım. Bulut bağlantısı sayesinde ortak çalışanların gerçek zamanlı değişiklikler yapmak için aynı odada veya aynı cihazda olmaları gerekmeyecek.

Ürünün vadettikleri, proje ekiplerinin ortak çalışma platformu ile, tasarımlarını hızlı bir şekilde sorgulayabilecek olması ve değiştirebilmesi özellikleriyle, BIM süreci için faydalı bir yenilik getireceğini gösteriyor.

Revit ile sıkı entegrasyon sunan Unity Reflect’in, Autodesk Üniversitesi çevresinde Aralık ayı başında kullanıma sunulması bekleniyor.