Aydınlatma Endüstrisi Açısından BIM’in Önemi

725

İsviçre’de bulunan Regent Beleuchtungskörper AG çalışanı José Manuel Ostos Espadero’nun, aydınlatma çözümleri konusunda Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden birisi için yürüttüğü çalışma, BIM’in bu sektör için önemine dair güzel bir örnek teşkil ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, SIEMENS gibi şirketlerle yapılan bazı vaka çalışmaları ile veri yönetimi ve farklı olanaklar üzerine PDT STEERING adıyla düzenlenen BIM Konferansında Regent, dijitalleşmenin aydınlatma üretimine nasıl yaklaşması gerektiğine dair paylaşımlarda bulundu.

Konferansın amacı, diğer sanayi şirketleri, elektrik planlamacıları ve inşaat mühendisleriyle aktif değişim ve beyin fırtınası yapmaktı. Bu çerçevede PDT’nin (Product Data Template- Ürün Veri Şablonu) ne olduğu tartışılırken örnek olarak seçilen 3 farklı şirketteki vaka çalışmaları ile konuyla ilgili farklı olasılıkların açıklanmasına odaklanıldı. Ortaya çıkan başlıca sorular ise:

– BIM veri yönetimi için hangi yasal düzenlemeler kullanılmalıdır?

– Bilgi farklı seviyelerle nasıl ölçeklenir?

– Bunun için hangi araçlar kullanılabilir?

– Müşteriye sunulan tüm dosyalar nasıl yönetilir?

– Dijital İkiz yönetimine örnekler nelerdir?

– İsviçre BIM standartlarını hangi kuruluşlar değiştiriyor ve nasıl işbirliği yapılabilir?

Regent yaptığı sunum ile aydınlatma imalatı açısından dijitalleşmeye nasıl yaklaşılması gerektiğini, Dijital İkiz kavramlarını ve bu kavramların gelecekte yol açabileceği yenilikleri ortaya koydu. Regent’in yaklaşımına göre gelecekte BIM, sadece şirketlerin işleyişi açısından bir veri yönetimi olarak değil aynı zamanda sensörler ve diğer teknolojiler ile birleşerek dijital bir model tarafından kontrol edilen akıllı yapılar şeklinde karşımıza çıkacak.

(Dijital İkiz kavramını merak edenler BURADAN inceleyebilirler.)

Öte yandan Regent, sunumunda BIM projesinde modellerin yapısının binanın yaşam döngüsü boyunca nasıl çalıştığını, müşteri ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalar ve BIM’in doğru uygulanmasıyla elde edilecek genel avantajlardan da bahsetti.

Müşterilerimizi anlayabilmek çok önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki adımlar piyasada ilerlemeye devam etmek ve dijital değişime nasıl adapte olacağımızı öğrenmek açısından önemlidir.