BIM Gücü

598

Bazen insanları BIM’in oldukça kapsamlı ve mantıklı bir yöntem olduğuna ikna etmek zor olabiliyor.

Hala BIM’i sade bir 3D modelleme olarak algılayan kişilerle karşılaşmak şaşırtıcı olsa da birçok kişi artık bu kısaltmanın tam olarak neyi ifade ettiğini biliyor.

BIM kısaltması Yapı Bilgi Modellemesini ifade etmekle birlikte BIM’in herkesçe kabul edilen anlamının sınırlı bir terim olmadığını belirtmek gerekir.

Birçok kişinin sandığı gibi BIM proje teslimini etkin ve verimli bir şekilde artıran bir yazılım değil; bunun çok ötesinde bir platform, süreç ve teknolojidir.

BIM, bir inşaatın verilerini yerinde inşa etmeden önce tutan sanal modeli öngörmenize yardımcı olur. Ayrıca, çakışmaları tahmin etmenize ve yeniden işlemekten kaçınmanıza yardımcı olur. Böylece, inşaat sırasında çakışmalar ve tasarım değişiklikleri azalır. Modeldeki öğelerin her birinde depolanan dijital veriler, Model / Bina ile ilgili sorulara cevap almanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; ‘Bu sütun neden oluşur? Duvar kalınlığı nedir?’.

BIM, bu teknolojiyi benimsemek isteyenlere çok boyutlu bir uygulama sunabilmektedir. AEC endüstrisi için zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan birçok BIM tabanlı yazılım aracı bulunmaktadır.

BIM, inşaat sektörünün dijital dönüşümü için hayati bir unsur! Çok yakında tüm sektörde geçerli bir norm olacağına hiç kuşku yok.

Son olarak, herhangi bir organizasyonda BIM’in benimsenmesi aktif değişim yönetimi, sabır ve kullanıcıların BIM’e hazırlıklı olmalarını gerektirir ve işbirlikçi prosedür modelleri, azami avantajdan yararlanmak için çok önemli olabilir.