BIM ve Artırılmış Gerçeklik

1601

Artırılmış Gerçeklik, kulağa geleceğe ait bir kavram gibi geliyor olsa da aslında neredeyse on beş yıldır Bina Bilgi Modellemesi (BIM) ile birlikte sektörde tartışılmaktadır. Bu kadar uzun zamandır konuşuluyor olsa da henüz inşaat sektörü açısından standart araçlardan biri haline gelmedi.

Gerek BIM gerekse Artırılmış Gerçeklik, proje sürecinde ve sonrasında insan kaynaklı problemleri çözmeyi amaçlamakta iken, karşımızda duran temel sorulardan biri çok karmaşık bir teknik ayrıntı dünyasında koordinasyonun nasıl sağlanacağıdır. Bu karmaşıklığı ve etkilerini bir dakikalık ölçekte en iyi nasıl anlayabiliriz ve nasıl doğru stratejik kararlar alabiliriz?

Görsel Kaynak: smartreality.co

platformda bir araya getirilmesidir. Proje sürecinin tüm katılımcıları açısından, herkesin erişim sağlayabildiği ve tasarım-iletişim kaynaklı sorunları çözebildiği ortak bir platform sunmaktadır. Ayrıca, tüm disiplinler tarafından proje süreci ile ilgili analiz yapılmasına izin vermektedir. Diğer taraftan, genellikle proje sürecinde ölçüm, yük, rota, kapasite ve yapının mühendislik ayrıntılarını aynı anda özetleyebilmek çok ciddi bir zorluk teşkil etmektedir.

Bu noktada devreye giren Artırılmış Gerçeklik; doğal, görsel görüşümüz üzerine ayrıntıları görmemizi sağlayan teknik bir lens sunmaktadır. Apple ve Google, yakın zamanda geliştirdikleri yeni cihazlarında ARKit ve ARCore’u etkinleştirdiler. Çok yakında bu teknoloji harici donanımlara ihtiyaç duymaksızın cebimizde kullanıma hazır halde olacaktır.

AR görüntüsünü beslemek için gereken her şey veriden ibaret olduğu için, BIM ve AR’nin birlikte en iyi eşleştikleri nokta burasıdır. İnanın veya inanmayın, yakın bir gelecekte bir binadaki tüm temel yapısal, mekanik ve elektrik bilgisinin ayrıntılı bir şekilde akıllı telefonlara iletilebildiğine tanıklık edeceğiz.

Artırılmış gerçekliğin bu şekilde yaygın kullanımının olası faydalarını hayal edin. Örneğin, bir bakım mühendisi artık bir AR haritasıyla kaplanan cihaz kameraları ile oluşturulan görüntüyü eşzamanlı olarak izleyerek arızalı bir elektrik devresini kolayca tespit edebilir.

İçerik kaynak: https://thebimhub.com/2018/09/06/bim-augmented-reality-in-construction-maintenance/#.XEW0gM8zab8

Kapak görsel kaynak: www.memoori.com

Artırılmış gerçeklik hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için örnek video çalışması:

https://vimeo.com/80529706