Navisworks Ekran Görünüm Ayarları

1291

Navisworks de, ekran görünüm ayarları View sekmesindeki, Scene View kısmından yapılır. Tam ekran görünüm ya da ekranın bölünerek farklı açılardan modele bakılmasının sağlanması bu kısımdan ayarlanır.

1: Full Screen: Tam ekran görünüm yapar. Klavye kısa yolu F11 dir. Tam ekran görünümden çıkmak için de F11 tuşu kullanılır.

2: Split View: Ekranı yatay ya da düşey olarak böler.

3: Split Horizontal: Yatay olarak böler.

4: Split vertical: Düşey olarak böler.

5: Background: Çalışma ara yüz arka planının ne renk olacağını belirler. Navisworks standart açılışında siyah renkte gelir. Arka plan rengini istediğiniz renk ile değiştirebilirsiniz.

Arka plan mavi renk olarak ayarlanmış ekran örneği

Not: Başkası tarafından hazırlanmış çizimleri açtığınızda, arka planı farklı renkte görebilirsiniz. Arka planın farklı olduğu durumlarda, bu kısımdan arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Çizim ilk açıldığında, arka planın kontrol edilmesi, olası karışıklığı önleyecektir.

6: Window Size: Görünüm penceresini istenilen ebatlarda olmasını sağlar. Örneğin 250×500 ebatlarında bir görünüm almak istediğimizde bu seçenek kullanılır.

7: Show Title Bars: Pencere, görünüm isimlerinin görünmesini sağlar.

Önemli not: Açık olan bölünmüş pencereleri kapatmak, sadece tek bir pencerenin açık kalmasını istendiğinizde, Show Title Bars bar komutu ile pencere adlarını görünür hale getirin. Pencereyi kapatmanızı sağlayacak olan Close seçeneği de aktif olacaktır. Close, x işaretinden, ilgili pencereleri kapatabilirsiniz.