Basit Bir BIM Planı

325

İnsanlardan en çok duyduğum sorulardan birisi “BIM neden bazı firmalarda başarısız oluyor?” şeklindedir. Bu sorunun en basit cevabı çok fazla karmaşıklık ve yetersiz eğitimdir. BIM en çok değerinin anlaşıldığı ve yeterli önemin kendisine verildiği şirketlerde başarılı olmaktadır.

Ekibinizle BIM’i kullanmak istiyorsanız sürecin başlangıcında acele etmemeli ve herkesin sistemin nasıl çalıştığını öğrenme şansı bulduğundan emin olmalısınız. Ekibinizin üyeleri farklı uzmanlık ve anlayış seviyelerine sahip olabilirler, ancak doğru eğitim onların başarılı bir şekilde birlikte çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Peki, ekibinizi eğitmek için neye ihtiyacınız var? İlk şey, gerekli belgelerin oluşturulmasıdır. Şahsen ben BIM’i büyükanneme açıklamaya çalıştığım fikri üzerine belgelerimi ve müfredatımı oluşturmayı seviyorum. Bundan maksadım, anlayış kapasitesinden bağımsız olarak BIM’in nasıl çalıştığı konusunda geçmiş bilgilere sahip olmayanların durumlarını da dikkate almak.

Genellikle yeni bir işe başladığımızda, BIM liderleri standart bir BIM yürütme planı ve araçlar için standart prosedürler oluşturacaktır. Siz de elbette bu işleme devam edin ve BIM uygulama planını kapsayan 60 sayfanın hepsini oluşturun. Ancak daha sonra bunun üzerinde bazı değişiklikler yapmalısınız. Daha önce çalıştığım bir proje örneğinden hareketle yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yapı Bilgi Modellemesi
 • Amaç, hedefler, tanımlar, referanslar üzerine yazılmış 13 sayfalık girişi azaltın. Projeniz için neden ve nasıl sorularına cevap veren tek bir sayfa yeterli olacaktır.
 • 8 sayfa tutan BIM irtibat listesini 1 sayfaya düşürün. Her kişiyi yalnızca bir kez listeleyin. Teknik model sorunları hakkında konuşmak için onlarla iletişim kurmazsanız, listeden çıkarın.
 • BIM Hedefleri ve BIM Kullanımları sayfanın yalnızca yarısı olmalı.
 • BIM Araçlarını bir sayfaya indirin; yalnızca kullanılan araçları ve bilgilerin nasıl aktarılması gerektiğini listeleyin.
 • BIM Teslim Süreci kullanımını kaldırın, sadece projedeki gereklilikleri düşünün.
 • IT Gereksinimlerini kaldırın. Bunun neden BIM yürütme planına ait olduğunu kişisel olarak asla anlamadım. BIM çalışıyorsanız muhtemelen gereken tüm IT hizmetlerine sahip olursunuz.

Artık basitleştirilmiş bir BIM yürütme planınız olduğuna göre, şu basit soruları sorarak ilk projenizde planınızı test edebilirsiniz:

 • Tüm taraflar BIM’i anlıyor mu?
  • Değilse, tüm proje ekibine genel bir sunum yapın. BIM’e giriş olarak adlandırılabilecek bu sunum internette “BIM Nedir” hakkında bulduğunuz videolar kadar basit olmalıdır.
 • Tüm taraflar BIM hedeflerini anlıyor mu?
  • Tüm proje ekibinin BIM hedeflerinin ne olduğunu ve neden onlara gereksinim duyulduğunu anladığından emin olun. Anlamayan ve zamanlarını boşa harcayacağınıza inanan bir ekiple çalışırsanız, proje ve modeliniz acı çekecek.
 • Neden özel BIM ve LOD seviyeleri talep ediyoruz?
  • Müşteri bu projenin neden seçilen seviyelere göre modellendiğini anlıyor mu? Ekip anlıyor mu? Anlaşılmıyorsa, LOD 200 ve LOD 500 veya BIM Seviye 1 ve BIM Seviye 3 arasındaki farkı açıkça açıklayan bir sunum yapın.

Kariyerleri boyunca AutoCAD ile çalışmış bir grup kullanıcıyı alıp bir Revit projesinde görevlendirirseniz, BIM süreci yeterince aydınlatılmadığı takdirde birçok sorunla karşılaşırsınız. Bunun yerine kademe kademe ilerleyip küçük adımlara odaklanın. Küçük adımlar ekibiniz için işleri kolaylaştırır ve işler basitleştikçe proje hızlı, zamanında ve bütçeye uygun şekilde yürütülmüş olur. Aynı zamanda olası problemleri engellemiş ve daha az sorun yaşanmasını sağlamış olursunuz.

Revit kullanılan ilk BIM projenizin başarılı olmasını istiyorsanız, işe basit başlayın. Süreci kolaylaştırın. Ekibinizin anlamasına yardımcı olun. Böylece, zamanında ve bütçede BIM proje teslimi için mümkün olan en iyi temeli elde edersiniz.

bimfreak.com/2019/09/26/bim-is-simple/